AKTUALNOŚCI

11 sierpnia 2023

 Wróć do strony głównej

 

Prokurator generalny Merrick Garland mianował w piątek Davida Weissa, na stanowisko specjalnego prokuratora nadzorującego   dochodzenie w sprawie Huntera Bidena.

Weiss od czterech lat zajmuje się sprawą syna prezydenta Joe Bidena, który oskarżony jest o oszustwa podatkowe i nielegalne posiadanie broni.

 

Prokurator specjalny w USA  jest  mianowany do prowadzenia niezależnego i nieuprzywilejowanego dochodzenia w sprawach o szczególnym znaczeniu politycznym lub publicznym. Prokurator taki może być mianowany w celu uniknięcia konfliktu interesów lub politycznej ingerencji w dochodzenie. Zadaniem prokuratora specjalnego jest zbadanie sprawy, zebranie dowodów i wydanie rekomendacji co do dalszych działań, takich jak postawienie zarzutów lub zakończenie dochodzenia.

 

Pod koniec ubiegłego miesiąca ugoda zawarta między prokuraturą i Hunterem została niespodziewanie odrzucona przez sąd federalny w Delaware. W jej wyniku Hunter Biden miał uniknąć więzienia za niepłacenie podatków oraz składanie fałszywych oświadczeń przy zakupie broni w zamian za przyznanie się do winy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Specjalny prokurator do sprawy Huntera Bidena